Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plzeň sever

(Přesměrováno z Plzeň-sever)
Skočit na: Navigace, Hledání

Okres
Plzeň-sever
Kraj Plzeňský kraj
Sídlo okresu Plzeň
Rozloha 1 286,79 km²
Počet obyvatel
 •   hustota zalidnění
75 173 (2009)
58,42 ob./km²
Počet obcí
 •   z toho měst
 •   z toho městysů
98
10
0
LAU 1 CZ0325
SPZ před 2001 PS
Poloha okresu Plzeň-sever v rámci kraje a ČR

Mapa Plzeňského kraje s vyznačeným okresem Plzeň-sever

Okres Plzeň-sever (Severní Plzeňsko) se nachází v západních Čechách, v severovýchodní části Plzeňského kraje.

Sídlem okresu je Plzeň, která ovšem není jeho součástí. Rozlohou 1286,79 km² i počtem obyvatel (cca 73 tis.) je okres třetí největší v kraji. Hustota zalidnění 55 obyvatel na 1 km² je v rámci kraje i republiky podprůměrná. Okres tvoří území 98 obcí, z toho 10 měst.

V rámci kraje sousedí s okresy Plzeň-město a Plzeň-jih (na jihu), Rokycany (na východě) a Tachov (na západě). Severovýchodní hranici má okres společnou se Středočeským krajem, okresem Rakovník. Na severu území má krátký, asi čtrnáctikilometrový úsek hranice s Ústeckým krajem, okresem Louny, a na severozápadě hraničí s Karlovarským krajem, okresem Karlovy Vary a Cheb. Nejdelší hranici (45 km) má severní Plzeňsko s tachovským okresem.

Od reformy veřejné správy, která vstoupila v platnost 1. ledna 2003 je území okresu tvořeno dvěma správními obvody obcí s rozšířenou působnostíNýřany a Kralovice. Správní obvod Nýřany je tvořen i velkým množstvím obcí, které mají podstatně výhodnější spojení s Plzní než právě s Nýřany. Tyto obce ale nemohly být přeřazeny přímo pod správu města Plzně, protože by se tím správní obvod krajského města neúměrně zvětšil a došlo by ke značným rozdílům mezi hranicemi okresů a správních obvodů. Proto bylo přímo v Plzni v objektech bývalého okresního úřadu otevřeno detašované pracoviště MěÚ Nýřany.

Správní obvody jsou dále členěny na pověřené obce: ve SORP Nýřany jsou to kromě Nýřan ještě Všeruby, Město Touškov a Třemošná. V obvodě Kralovice jsou kromě Kralovic dále pověřené obce Plasy a Manětín.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář