Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plzeň-Bory

Část komplexu Západočeské univerzity

Krátce po založení Západočeské univerzity v Plzni v roce 1991 získala tato nová univerzita pozemek na Borských polích a začala na něm vytvářet nový univerzitní kampus. Postupem času mají být do kampusu soustředěny všechny fakulty. Na Borech, nedaleko univerzity, stojí také několik studentských kolejí.

Od roku 1990 pořádá Západočeská univerzita v Plzni Mezinárodní letní jazykovou školu. Koná se každý rok v červenci (od roku 1996 přímo v borském kampusu). Účastní letní školy jsou ubytováni na koleji v Máchově ulici u Borského parku (viz níže).

Na Borech se nachází starší část areálu Fakultní nemocnice Plzeň, jehož výstavba byla zahájena koncem 19. století. Kromě zdravotní péče se zde nyní vzdělávají studenti Lékařské fakulty UK Plzeň. Novější areál FN Plzeň byl vystavěn na Lochotíně.

[editovat] Věznice Bory

Věznice Bory

V bezprostředním sousedství univerzitního kampusu se nachází věznice Bory, kde byla za komunismu uvězněna celá řada známých osobností, jako je například bývalý prezident České republiky Václav Havel. Roku 1993 byl nedaleko areálu věznice zastřelen podnikatel Štefan Janda a jeho osobní strážce Julián Pokoš. Z vražd byl obviněn Jiří Kajínek, který za ně byl odsouzen na doživotí.

[editovat] Průmyslová zóna

Na bývalém letišti, jež se rozprostírá za univerzitním kampusem, byla vyhlášena nová průmyslová zóna. Usídlilo se zde několik národních a mezinárodních firem, např. podnik na výrobu televizorů Panasonic, hypermarket Carrefour (jenž po odchodu této firmy z České republiky přede dvěma roky byl prodán firmě TESCO) či Škoda a.s.

[editovat] Rekreace na Borech

údolní nádrž České údolí

Velkou ozdobou Bor je Borský park, v jehož sousedství se nacházejí různá sportovní zařízení. Nedaleko najdeme rekreační oblast České údolí se stejnojmennou vodní nádrží na řece Radbuze, odkud lze z Bor dojít i pěšky.

[editovat] Doprava

Na Borech končí tramvajová linka číslo 4, která spojuje tuto městskou část se sídlištěm Košutkou na severu Plzně (městský obvod 1). Druhým nejdůležitějším spojením na Bory je autobusová linka č. 30, která jezdí okruhem mezi Košutkou a Borskými poli přes Doudlevce, Slovany, Lobzy a Doubravku. Na Bory dále jezdí autobusové linky 24, 26, 32, 41 a 72.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář